Własna kuchnia

Nasza kuchnia powstała z troski o dzieci. Korzystając z usług cateringu nie zawsze wiedzieliśmy skąd pochodzą produkty spożywcze. Nie zawsze byliśmy zadowoleni ze współpracy. Teraz zawsze świeże produkty, kupowane często od okolicznych dostawców, sprawiają, że nasze posiłki są smaczne i zdrowe. Każdy z rodziców może również mieć wpływ na to, czym karmione są dzieci.

Założenia żywienia

Nasz jadłospis przygotowywany jest przez dietetyczką – Panią Annę Motak. Podstawowe zasady przygotowania żywienia u nas to:

 • każdy główny posiłek zawiera produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.
 • pilnujemy urozmaicenia posiłków, ważna jest nie tylko różnorodna technika przyrządzania ale również aspekt wizualny, aby dzieci z chęcią sięgały po nowe produkty.
 • posiłki w większości są lekkostrawne, nie można u nas spróbować frytek
 • posiłki przyrządzone w przedszkolu i również w żłobku muszą zachęcać dzieci do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.
 • korzystamy jak najwięcej z darów natury, a więc w najczęściej można u nas znaleźć owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięgamy po mrożonki.
  Próbki wszystkich posiłków przechowujemy przez 48 godzin (w razie zatrucia bada je sanepid).

Diety

U nas wszystkie dzieci mają równe szanse!

Ogromny postęp cywilizacyjny niesie za sobą skutki w postaci tzw. chorób cywilizacyjnych. Należą do nich m. in. cukrzyca wieku dziecięcego i alergie pokarmowe.

Czy alergik może chodzić do naszej placówki?

Tak, w naszej kuchni możemy przygotować posiłki uwzględniające różne zapotrzebowania naszych podopiecznych. Przykładowymi jadłospisami dla dzieci ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi są:

 • dieta bezmleczna
 • dieta bezbiałkowa
 • dieta bezcukrowa
 • dieta bezglutenowa

Prosimy tylko o podanie dokładnych informacjach dotyczących alergii lub nietolerancji, najlepiej w formie zaświadczenia od lekarza alergologa.

Nasze kucharki

Z powołania – Pani Kinga, Pani Bogusia i Pani Ala, ciągle starające się zadowolić nie tylko wymagania sanepidu, ale również delikatne przełyki dzieci. Maluchy wiedzą, że nawet ciepłe ciacha będą podane, jak tylko z talerzyka znikną warzywa i mięsko.