Żywienie, diety - własna kuchnia i kucharki

Własna kuchnia

Nasza kuchnia powstała z troski o dzieci. Korzystając z usług cateringu nie zawsze wiedzieliśmy skąd pochodzą produkty spożywcze. Nie zawsze byliśmy zadowoleni ze współpracy i jakości serwowanych dań. Teraz zawsze świeże produkty, kupowane często od lokalnych dostawców, sprawiają, że nasze posiłki są smaczne i zdrowe. Każdy z rodziców może również mieć wpływ na to, czym karmione są dzieci.

Nasze kucharki. Z powołania – Pani Kinga, Pani Małgorzata i Pani Ania, ciągle starające się zadowolić nie tylko wymagania sanepidu, ale również delikatne podniebienia dzieci, sprawiają, że nawet największe niejadki zajadają ze smakiem.

Założenia żywienia

Nasz jadłospis przygotowywany jest przez dietetyczką – Panią Annę Motak. Podstawowe zasady przygotowania żywienia u nas to:

  • każdy główny posiłek zawiera produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.
  • pilnujemy urozmaicenia posiłków, ważna jest nie tylko różnorodna technika przyrządzania ale również aspekt wizualny, aby dzieci z chęcią sięgały po nowe produkty.
  • posiłki w większości są lekkostrawne, nie można u nas spróbować frytek
  • posiłki przyrządzone w przedszkolu i również w żłobku muszą zachęcać dzieci do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.
  • korzystamy jak najwięcej z darów natury, a więc w najczęściej można u nas znaleźć owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięgamy po mrożonki.

Diety

U nas wszystkie dzieci mają równe szanse! Ogromny postęp cywilizacyjny niesie za sobą skutki w postaci tzw. chorób cywilizacyjnych. Należą do nich m. in. cukrzyca wieku dziecięcego i alergie pokarmowe.

Czy alergik może chodzić do naszej placówki? Tak, w naszej kuchni możemy przygotować posiłki uwzględniające różne zapotrzebowania naszych podopiecznych. Przykładowymi jadłospisami dla dzieci ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi są:

  • dieta bezmleczna
  • dieta bezbiałkowa
  • dieta bezglutenowa

Prosimy tylko o podanie dokładnych informacjach dotyczących alergii lub nietolerancji, najlepiej w formie zaświadczenia od lekarza alergologa.

Przewiń na górę